Lyset om aftenen

Kan man overhovedet se hvad det forestiller, billedet?
Nordsiden i skygge, sneen er ikke smeltet … endnu
Om dagen var der sne. Det var en af de dage hvor jeg burde gå en lang tur. Men det gjorde jeg ikke. Sneen og blæsten var sådan en god undskyldning.
Jeg lagde mig og så en film som var totalt aktiv, Ghost Protocol, Mission Impossible.
Så kom solen og jeg tænkte “måske skulle jeg alligevel tage mig sammen?”
Tænk engang, solen kommer nu ind gennem bryggerset og ind på køkkenskabene klokken 19.15. Om et par uger står solen højere, og så kommer den ikke længere end til bryggerset; men så kan man sidde udenfor i sol og forhåbentlig varme også efter 19.
Måske bør det bekymre mig at det (næsten) er det eneste jeg oplever?
Jeg fik ordnet et par potteplanter og gik en minimal-solnedgangstur. En mand, der kom efter mig, fik ikke solnedgangen at se, selv om han LØB hen til udsigtspunktet.
Og så bagefter fik jeg købt ind i vores corona-tomme Rema. Jeg må sige til mig selv at det er OK. Men det føles ikke helt sådan.
Sikke et vejr i går – det gav heller ikke mig lyst til at gå tur, fordi det var hundekoldt, blæsende og med snestorm ind imellem. Men så er det dejligt, at man kan se en god film. Og solen kom heldigvis frem om aftenen – du har fanget lyset så smukt!
Madame
Tuesday, April 6, 2021 at 5:20 GMT+0000
Ja koldt? det var da koldere midt på dagen, men også blæsende ubehageligt på solnedgangsgrunden (Drosselvej, Vejby Strand, også en historie om en rig sommerhusejer, som gav grunden til offentligheden; dengang var der også en trappe ned, men den er for længst faldet sammen og kommunen vil ikke ofre for mange penge på trapper.)
Donald
Tuesday, April 6, 2021 at 10:26 GMT+0000
Gode film, afslapning, mens det sner udenfor, sådan skal det være. Og hvor er det dejligt at solen kom frem og lyste op. Det er en gave at kunne nyde de små øjeblikke og skønne på dem.
Solstrejf i køkkenet, du har fanget den stemning, det giver. Meget smukt.
Lene
Tuesday, April 6, 2021 at 6:31 GMT+0000
Hvor er jeg glad for den kommentar — ja man skal se lyset, når det er der. ❤
Donald
Tuesday, April 6, 2021 at 10:26 GMT+0000
Det er den slags små glæder, man fylder sine dage med nu. Jeg kom også ud en kort mellem snebyger i går.
Det er også monsterkoldt i dag, så vi får se hvad det bliver til… Gudskeliv er der masser af film og se, og bøger at lytte.
Deborah
Tuesday, April 6, 2021 at 11:02 GMT+0000
Ja monsterkoldt! Godt udtryk (griner) — jeg var ude for at se om skraldebøtten var tømt og så haglede det! Jeg fik et billede af hvid jord igen i dag. Det smelter hurtigt!
Donald
Tuesday, April 6, 2021 at 11:11 GMT+0000