Igen solnedgangstur – 1 km
Når der både er hus og have, mad og tøj, og venner og bekendte — og man er træt på grund af antibiotika eller hvad der nu er årsagen, så kan det være svært at nå en længere spadseretur, men en solnedgangstur kunne der blive i går.
Opgaven er så at finde motiver, som er nye selv om det er et sted man kender ud og ind og elsker for hvad det er – dansk semi-park-natur.
Hvor er det smukke billeder! Det var vel nok godt, at du kom ud at gå ved solnedgangstid. Er det mon Heatherhill?
Madame
Tuesday, July 9, 2019 at 14:31 GMT+0000
Ja, det er Heatherhill – altid velbesøgt, men i går var der ikke så mange.
Donald
Tuesday, July 9, 2019 at 15:22 GMT+0000
Tak for et par fine foto-vandringsture. Det er et særdeles dramatisk landskab du har i din nærhed.
Ligger dit hus så tæt på de eroderende skrænter, at det i nær fremtid er i risiko for nedstyrtning?
natural2222
Tuesday, July 9, 2019 at 18:18 GMT+0000
Jamen selv tak! Der sker meget i landskabet her, det er rigtigt – det gælder om at have øjnene med sig.
Mit hus ligger 2 km fra skrænterne, så hvis der styrter en meter om året tager det 2000 år før min grund ryger i havet. 🙂 – Men der er allerede huse, der er pillet ned for ikke at styrte ned når skrænterne skrider.
Donald
Tuesday, July 9, 2019 at 19:17 GMT+0000