Skriv løs

… og se nu at få det sagt ordentligt

Supertanker og Sundbus mv.

Delta Tanker, Deep Blue 250 x 44 meter

Delta Tanker, Deep Blue
250 x 44 meter

Selv om mit kamera er et såkaldt “bridge” kamera, der bygger bro mellem lommekameraer og professionelle hurtige kameraer. Jeg skal være hurtig, hvis jeg vil fange specielle situationer som denneher – og skal helst kunne forudse hvornår der skal “klikkes”, efter det går der et sekund eller to, hvor billedet behandles og gemmes på memory-kortet (SD-card). I dette tilfælde betød det at jeg ikke kunne tage billedet om, selv om fokus blev sat på forgrunden. Jeg synes alligevel dette billede er bedre end alle de andre fra samme serie.

Skibets mål, 250×44 meter, er under Suezmax (siges med forbehold). Det er ikke en af de store supertankere, der hovedsageligt bruges til transport på Stillehavet og syd om Afrika. Gross Tonnage: 62404 – jeg er løbet sur i vægtklasser for skibe. Jeg tror Gross Tonnage er vægten af det vand, der skal til at fylde skibet (og dermed en angivelse af hvor meget det maximum må veje i lastet tilstand). Lasteevnen angives til 111,808 tons.

Med lidt forgrund får man en ide om afstanden til skibet og dermed størrelsen

Med lidt forgrund får man en ide om afstanden til skibet og dermed størrelsen

Mand og skib

Mand og skib – igen vælger autofucus forgrunden og jeg kan ikke nå at omgøre

Skrivefelt …

============================================================

Her er der frit kig - (men jeg synes ikke man får indtryk af skibet)

Her er der frit kig – (men jeg synes ikke man får indtryk af skibet)

Da jeg opdagede skibet var der ikke kig til vandet bag molen

Da jeg opdagede skibet var der ikke kig til vandet bag molen

På kaken i Helsingør ligger museumsskibet Bjørn ved siden af en skulptur, som illustrerer plasticforurening af havet - fisk af plastafffald

På kaken i Helsingør ligger museumsskibet Bjørn ved siden af en skulptur, som illustrerer plasticforurening af havet – fisk af plastafffald

Advertisement

Written by Donald

Sunday, August 21, 2016 at 19:43 GMT+0000

Posted in Hav

Tagged with

%d bloggers like this: