Billed ABC::Å for åbenhed
Smukkesering
Det er kønt, hvis haven Åbner sig mod lyset. (Se andre links til Billed-ABC::Å hos Petunia i Bergen).
Jeg har det egentlig lidt skidt med at fjerne den Kaprifoleum, som har vokset sig ind i den Østrigske Bjergfyr; den Kaprifoleum har vist livsmod og kraft til at overvinde livets vanskelige vilkår! Alligevel gør jeg det, for jeg håber at få et smukkere læhegn ud af det.
Fejlen er at jeg oprindeligt blandede nåletræer og løvtræer i hegnet. Nåletræerne giver mere læ om vinteren, mens løvtræerne giver den festlige, grønne farve, blomstring i Maj og bær til fuglene i September – men løvtræerne fejer nålene af grenene på naboen.
Ideen er selvfølgelig at individerne skal have lov at udfolde sig på den plads, der er – men ikke mere. Her er min vision: Sådan vil der se ud i maj måned:
Klokken er mange, skyggerne er lange.



Tak for din kommentar
Du får da masser af frisk luft og motion, før du bliver færdig, men det skal nok blive flot.
Rimkogeren - DK
Friday, April 9, 2010 at 12:44 UTC
Selv tak! Ja jeg får luft og lys og motion, og jeg er ikke så hurtig, så der går nok nogle uger; men jeg nyder det
Donald
Friday, April 9, 2010 at 14:15 UTC
“smukkere læhegn” – hmmmmmm – dejligt, at du får åbnet op og får skønt lys ind i haven
Sister Bonde
Friday, April 9, 2010 at 15:32 UTC
Ja læhegn er vigtigt her. jeg kommer i tanke om noget med læhegn og udsigt og en nabo med hovedpine når det blæste og en anden, som gerne ville nyde udsigten og som hjalp mig med at skære toppen af det hurtigtspredende kirsebærtræ!
Den første vinter, 86-87 var iskold og meget blæsende og min antenne blev ødelagt to gange, og gavlen blev revet løs af antennen. Det fik jeg da heldigvis repareret. Jordfygning farvede husene brune. Tømreren ved siden af var ved at blive sindssyg af blæselydene og ville gerne flytte, men rentevariable lån havde ruineret ham.
Næste år var mildere, men det skete igen at antennen blev bøjet. Det fik jeg først lavet et par år senere, da jeg efterhånden troede på at det ikke var almindeligt med stormvejr af de styrker.
Jeg kunne fortsætte, men succes-historien er, at da det blæste i Januar forrige år og alle træerne væltede i Sverige, var der fredeligt i huset her. Der var vist en løs ledning fra antenennen, som mindede mig om at det var stormvejr, men det kunne have været værre!
Tak for kommentaren
Donald
Friday, April 9, 2010 at 16:24 UTC
Heisann!
Det er deilig med skjerming for vind og vær både med nåletrær og bladtrær. Jeg har plantet en kristorn midt inne i hekken. Det er absolutt å anbefale , grønne blader året rundt, små, nydelige blomster og bær til fuglene!
Joda, det er jeg som har gjort bildene litt lyserøde for å matche hva jeg ser gjennom solbrillene mine!
Ha en fin ukeslutt!
bjorgnin
Friday, April 9, 2010 at 17:19 UTC
Det var en god ide med en kristorn – det vil jeg prøve! Godt forslag
Måske er der også en anden som kan bruges, og som jeg har et exemplar af i haven, jeg troede at det var en kristorn, men familien siger, at det er noget andet; det er en stedsegrøn, der ligner kristorn lidt, men den har gule bær.
Det var meget kreativt forslag
Donald
Friday, April 9, 2010 at 18:56 UTC
Det blir pent når det blir løv på trærne, ikke lenge til. Er det virkelig så grønt å fint hos deg nå. Ser trivelig ut å sitte i sola og skue utover hagen. God fredagskveld til deg. Turid
Turid
Friday, April 9, 2010 at 18:00 UTC
Nu må jeg skuffe dig lidt Turid, det sidste billede er fra maj måned forrige sommer!
De to første er fra i går, og det er da rigtigt, at græsplænen er blevet meget mere grøn (det er forbløffende så hurtigt det går!)
Donald
Friday, April 9, 2010 at 18:57 UTC
Hei igjen, det var de to øverste som jeg mente, syns plenen din allerede var blitt veldig grønn.
Turid
Friday, April 9, 2010 at 19:55 UTC
Hei – det var godt at du havde set det
Donald
Friday, April 9, 2010 at 20:30 UTC
Ser ut til å bli enda triveligere og skønt når du er ferdig med alt du har lyst til å ordne i din have..
Ha en fin helg
Sommertid
Friday, April 9, 2010 at 18:17 UTC
Ja, @Sommertid! Når det bliver lidt mere sommertid, så får træerne blade og så ser det så frodigt ud! Ha en bra helg du også
Donald
Friday, April 9, 2010 at 19:02 UTC
Det er svært at beskære, for det er levende væv, man skærer væk. Det er ikke desto mindre nødvendigt en gang imellem, for ellers kan vi føle, at vi bliver kvalt.
I Danmark beskærer John med hård hånd, mens jeg jamrer. I Sverige er det lige omvendt. Forklaring???
(Er det en jernbane, jeg ser lige ved siden af din have?)
Ellen
Friday, April 9, 2010 at 18:39 UTC
Ja Ellen! Der er mange mange grunde til at beskære! Man er nødt til det, hvis man skal være i haven uden for mange insekter, alene det er vigtigt. Når der er luft mellem planterne, er der ikke så mange myg, som udklækkes, for så kommer sol og luft og sørger for at der ikke er fugtige pletter.
Ja, det er jernbanen, der løber her udenfor – det støjer ikke så slemt efter at Lokalbanerne har repareret hjul, der ikke var runde (“firkantede hjul”) og har skiftet togstammerne ud med nye gul-grå tog.
Donald
Friday, April 9, 2010 at 19:19 UTC
I helgen er det meldt fin vær og vi skal ut og beskjære foran huset. Vi har kjempefin utsikt, men med mange trær nedenfor huset, som om de får vokse fritt, sperrer alt. Jeg trives også best i åpne landskap!
Takk for følge gjenneom runde nummer 2 i ABC leken! Det har vært så koselig å ha deg med!!!!!
Petunia
Friday, April 9, 2010 at 19:09 UTC
@Petunia: – det var dejlig varmt her idag, jeg sad udenfor mellem 17 og 18 og nød solen og grill-røgen
Åpne landskab: JA! man trives ikke, hvis haven får lov at gro frit, for så kvæler planterne hinanden og der kommer fugtige pletter med myg og andre insekter!
Donald
Friday, April 9, 2010 at 19:24 UTC
Man kan jo blive nødt til at tynde ud i det, hvis man ikke vil leve i tusmørke døgnet rundt. Da vi flyttede ind her for 11 år siden, var der nogle små, søde “juletræer” rundt omkring på grunden. De har alle måttet lade livet. De tog simpelthen for meget lys og for meget kraft fra de andre planter.
Henny
Friday, April 9, 2010 at 21:33 UTC
Ja – sådan er det med de små søde træer
Hvis man bor i et modent parcelhuskvarter har man ikke så meget brug for læhegn, men her er der 2-3 kilometers “fri udblæsning” når vinden kommer fra vest (og det gør den ofte!)
Alting med måde
Donald
Friday, April 9, 2010 at 21:51 UTC
Härliga bilder, och det kommer att bli jättefint när du är färdig!
Trevlig helg!
Maria
Saturday, April 10, 2010 at 7:37 UTC
Ja – Maria, det skal nok blive pænt; “cherry” eller majtræ skyder fra stammen og kan beskæres efter forgodtbefindende. Den danner gerne ny, kraftig bark.
Men nåletræerne må erstattes efterhånden som de bliver for gamle.
Donald
Saturday, April 10, 2010 at 9:44 UTC
ser ut til å bli en trivlig hage , vakre bilder . Jeg gleder meg til å se hagen min bli grønn igjen, og ikke bare kristorn som er grønn og en laubærhegg som har tatt helt overhånd. Takk for mange fine stunder her i abc..
f
Saturday, April 10, 2010 at 8:23 UTC
Glæden ved at se haverne grønnes om foråret er stor. Jeg glæder mig over det og jeg får lyst til at gå og se på det. Jeg bliver taknemmelig over at jeg kan det.
Du skal ikke være ked af at du har kristtorn og laurbær, dem kan du nemt skære ned. Så kan du plante nogle små sitkagran eller østrigsk fyr, som har så flotte store blanke nåle og som giver læ hele året. De kan tyndes ud og de kan beskæres (forneden kun), så de ikke tager alt lyset.
Selv takk for mange stunder, F, jeg tror jeg vil kigge ind på din weblogg igen, også i tredie runde.
Donald
Saturday, April 10, 2010 at 9:49 UTC
Til lykke med den ny kædesav! Eller er det motorsav??god weekend!
Lavendel
Saturday, April 10, 2010 at 9:27 UTC
Ja, tak Lavendel fordi du ser så skarpt
C. skulle bruge den gamle sav, og da det var ved at være sidste udkald inden træerne for alvor går i saftmodus, så var jeg i Bauhaus hvor min søn fandt en flot og stærk motorsav (kædesav) til 500 kr. Den er tungere end andre, derfor billigere, men den fungerer fint.
Og lim til nyt WC, så jeg ikke behøver at bore i et gulv med elektrisk gulvvarme. God week-end til dig også.
Donald
Saturday, April 10, 2010 at 9:52 UTC
Ja det trenges en opprydding nå når våren er her. Vi har vært ute hver dag siden påske og ryddet og brent. Det er deilig å få ryddet opp i hagen.
qehenne
Saturday, April 10, 2010 at 19:30 UTC
Ja, det er dejligt at få ryddet op og sørge godt for de planter, som har klaret vinteren
Donald
Saturday, April 10, 2010 at 20:38 UTC
Nogen der ved noget om kaprifoleum? Skriv gerne hvis i ved noget
Nadja
Wednesday, September 22, 2010 at 10:42 UTC
Prøv wikipedia, men: på latin hedder den godt nok caprifolium, på dansk kaprifolie, og det er de ret nøjeregnende med hos wiki.
AagePK
Wednesday, September 22, 2010 at 12:18 UTC