Måske er dette et gennembrud (af de små) for en mere broadcast-venlig fortolkning af copyright og ophavsret.
Få Liza Marklunds nyeste roman som lydbog
Her kan du podcaste eller downloade Liza Marklunds nyeste roman ‘En plads i solen’ som lydbog. Romanen bliver oplæst af skuespiller Sarah Broberg og kommer i tre afsnit. Det betyder at vi lægger romanen ud som tre filer.
Vi har efter aftale med Liza Marklunds forlag kun dette tilbud fra den 10. til den 22. november. Det vil sige, at du skal hente filerne indenfor dette tidsrum.
Vi lægger filerne ud med tre dages mellemrum. Det betyder, at alle tre filer ligger samlet her på siden fra den 20. til den 22. november. Vi kan ikke give dele af romanen væk efter denne periode.
Så husk: Kom ind og hent filerne efterhånden som de kommer på – eller sæt kryds i kalenderen mellem den 20. og 22. og kom her forbi igen. God fornøjelse!
Vi skal på vegne af forlaget gøre opmærksom på, at filerne ikke må kopieres eller sendes videre til andre.
Hvordan man podcaster kan du se her: dr.dk/podcast
http://www.dr.dk/Kultur/Kulturguiden/Download/lizamarklund.htm
November 10, 2008 at 12:34 UTC
Har sat kryds i kalenderen
Tak for oplysningerne, donald!
November 10, 2008 at 16:01 UTC
Flot intiativ!
November 11, 2008 at 10:55 UTC
Jeg synes, det er en god idé – og mon ikke at mange alligevel vælger at købe bogen, så det ikke går ud over bogsalget …
November 12, 2008 at 6:25 UTC
@Anjoe, selv tak.
@Silhuet, DR kan meget.
@Madame, mon ikke DR mener at der er lighed mellem at sende i radio og lade være tilgængelig i et par dage? Kvaliteten af “podcast” vil være ringere end fx. DVD eller optagelser på (gammeldags?) lydbånd.